Nem először fordul elő, hogy valakit egy kirohanó kutya megtámad. Sajnos nem ritka, hogy a megtámadott személy ijedtségét, felháborodását próbálják leminősíteni, lesöpörni, vagy épp a személyét leértékelni.
Ez nem helyes. Nem helyes mások jogos problémáját semmibe venni, másokat lealacsonyítani, mint ahogy a felelősséget hárítani. A kutyatartásra vonatkozó szabályok egyértelműek. Találtam egy egész jó kis összefoglalót, melyet érdemes átlapozni:
KUTYAKÖTELESSÉG - Útmutató a felelős kutyatartás jogszabályi előírásaihoz
Ha viszont már megtörtént a baj, érdemes tenni a megismétlődésének elkerülése érdekében. Önmagunkért és másokért. Biztos vagyok benne, hogy ha valóban egy véletlen, egyszeri eset fordul elő, egy felelős kutyatartó megnyugtatóan és tartósan tudja kezelni a helyzetet. Viszont sajnos, nem ez történik minden esetben.
Minden esetben a panaszosnak jogában áll hivatalosan fellépnie, amitől nem lesz rossz ember, és nem tisztességes ezért becsmérelni őt.
A panaszt a jegyző felé kell bejelenteni, akitől a következő instrukciókat kaptuk (2 órán belül!) arra az esetre, ha valakinek ilyen jellegű panasza lenne:
"Annak érdekében, hogy az állatvédelmi eljárást eredményesen le lehessen folytatni az alábbiaknak mindenféleképpen szerepelnie kell a bejelentésben:
- a bejelentő adatai,
- mi történt
- a kutya pontosan melyik ingatlanról szökött ki ( az ingatlan pontos címe)
- mikor történt az eset
- ha tudja az ingatlan tulajdonosának/kutya gazdájának a nevét, akkor az
- mekkora méretű, milyen fajta, színű kutyáról van szó (minél pontosabb leírás szükséges a kutyáról)
- bármiféle bizonyíték az esetről, ami megalapozza az eljárást ( tanú, aki ott volt, esetleg fénykép vagy videó az esetről, az utcán egyedül lévő kutyáról) (olyan bizonyíték, mely alapján egyértelmű döntés hozható, a hivatal nem nyomozóhatóság, nem folytatunk le nyomozást)
Annyit tudnia kell az állatvédelmi eljárásról, hogy a jegyző által meghozott határozat ellen bírósági jogorvoslatnak van helye.
Amennyiben a határozat ellen ilyen jogorvoslatot kezdeményeznek, abban az esetben a bíróság azt is fogja nézni, hogy a tényállás tisztázva lett-e, voltak-e bizonyítékok.
Az állatvédelmi jogszabály szerint kutya közterületen nem lehet egyedül, amennyiben az állattartó ezt a szabályt nem tartja be, a jogszabályban meghatározott állatvédelmi bírsággal sújtható, melynek alapösszege 75.000 Ft. Aki a kutyája szökésének megakadályozásáról nem gondoskodott hatszoros szorzóval 6x75.000 azaz 450.000 Ft állatvédelmi bírsággal sújtható.
Az elmúlt hónapokban több ilyen bírság kiszabására került sor, valamennyi esetben rendelkezésemre álltak azok az információk és bizonyítékok, mely alapján a bírság kiszabásra kerülhetett.
Sajnos településünkön elég sok a közterületen gazdája nélkül kóborló kutya, viszont az eljárást az ilyen esetekben csak a szükséges információkat tartalmazó bejelentés alapján tudjuk lefolytatni.
Azt gondolom egyébként, ha "elterjedne" a településen, hogy milyen összegű bírságot kaphat az utcán egyedül bóklászó, kóborló, önmagát sétáltató kutya gazdája, nagyon sok kutyatulajdonos fordítana a jelenleginél sokkal nagyobb figyelmet a felelős állattartásra."
Bízzunk benne, hogy komolyan veszi mindenki a felelősségét, s hogy egyre kevesebb ilyen problémával kell találkoznunk, ill. nem történik komolyabb baj senkivel!
Legyünk tekintettel egymásra!